Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Uluslararası ulaşım projelerine ev sahipliği yapan Samsun, Türkiye’nin Lojistik Merkezi olacak. Lojistik köy ile artık üreticilerimizin malı tarlada heba olup gitmeyecek, alın terinin hakkını alacak” dedi.

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin öncülüğü, Tekkeköy Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Merkez Organize Sanayi Bölgesi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının da işbirliği ve destekleriyle Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik Mahallesi’nde yaklaşık 680 dönümlük arazide yapım çalışmaları devam eden Lojistik Köy inşaatının yüzde 35’i bitti.
Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu erişimi ile kombine taşımacılık imkanlarının olduğu depolama ve ulaştırma hizmetlerinin birlikte sunulacağı lojistik köyler Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında da büyük önem arz ediyor.

“Samsun’un ekonomik anlamda tarihi değişiyor”

Samsun’un ekonomik anlamda tarihini değiştirecek projelerden biri olan Lojistik Köy inşaat alanındaki çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 40 milyon avroluk proje olan Lojistik Köyün ‘kuru-liman’ tipi bir yatırım olduğunu belirterek, “Projenin Tekkeköy’e yapılması tesadüf değil. Samsun-Ordu karayolu doğu-batı yönünde ana bağlantı yolu olup, aynı zamanda Samsun’u Ankara’ya bağlayan anayoldur. Samsun-Çarşamba demiryolu hattı, Lojistik Merkezinin yanından geçmektedir. Dolayısıyla bu proje, kent ekonomisinin yanında bölge ve ülke ekonomisi için de çok önemli. Özellikle üretimiz için büyük avantajlar da getirecek. Çiftçimizin ürettiği ürün artık tarlada heba olup gitmeyecek alın terinin hakkını alacak” dedi.

“Lojistik Köy büyük bir fırsat

40 milyon avroluk proje inşaatının yüzde 35’inin tamamlandığını ve 2017’de tamamen bitirileceğini belirten Başkan Yılmaz, “Lojistik Köy Samsun’u Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat-ihracat kapısı haline getirecek. Samsun artık topyekun kalkınma yolunda sahip olduğu bölgesel avantajları en iyi şekilde kullanıyor. Lojistik Köy de büyük bir fırsat” diye konuştu.

Lojistik köy depo raf sistemleri için incelenmesi gereken ürünler.

5 bin kişiye ekmek kapısı olacak

2023 hedeflerine ulaşmanın yolunun lojistik alt yapısı güçlü Türkiye’den geçtiğinin de altını çizen Başkan Yılmaz, projenin aynı zamanda istihdama büyük katkı sağlayacağını belirtti. Başkan Yılmaz, “Samsun’un gelişimi açısından büyük bir fırsat olan Lojistik Köy işsizlik nedeniyle başka şehirlere olan göçü durduracak. Burası aynı zamanda 5 bin vatandaşımıza istihdam kapısı olacak” şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz’a Lojistik Köy inşaat alanını incelemeleri sırasında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, Ak Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk ve proje yetkilileri de eşlik etti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/lojistik-koy-yukseliyor-samsun-yerelhaber-1630116/